Ana Sayfam yap Sık Kullanılanlara Ekle İletişim
Sason Menü
 Tarihçe
 Coğrafya
 Ekonomi
 Turizm
 Harita
  Köyleri
 Nüfus
 Sosyal Faaliyetler
  Geçim Kaynakları
 Yöre Yemekleri
 Yöre Kıyafetleri
 Telefon Rehberi
 Resim Galeri

Reklam

Sason Linkler
 Sason Lisesi
  Sason Belediyesi
 Sason MEB
 Sason Kaymakamlığı
 Sasonspor
  Sason Gazetesi
 Sason YİBO
 Sason Yunus Emre
 Sason Devlet Hastanesi

Online İşlemler
 TTNET İşlem
 TTRehber İşlem
 İSKİ İşlem
 Doğal Gaz İşlem
 Bağ-kur İşlem
  Vergi İşlem
 SSK İşlem
 Tc Kimlik No
 Vergi No
  DGS İşlem
 KPSS İşlem
 ÖSYM İşlem
 MEB İşlem
  Üniversiteler
 Konsolosluklar
  Bakanlıklar
 Emniyet Müdürlüğü
 Hukuk ve Adalet
 Siyasi Partiler

Hakkımızda
  Hakkımızda
 Bize Ulaşın
 İletişim

Sason Turizm

İlçemiz yerleşim yeri olarak köklü bir tarihe sahip olduğundan geçmişten kalan tarihi yapılara sahiptir. Eskilerden kalma kaleler, yerleşim yerleri, kiliseler kalıntıları ile ayakta kalmıştır.

 

        Ayrıca doğal yapısı nedeni ile dağcılık sporlarına da uygun bir çok alan mevcuttur. Bölgenin en yüksek dağlarından biri olan Mereto dağı  dağcılık için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir.

 

        Vadileri ve doğal su kaynakları bakımından zengin olana ilçemizde; bir çok mesire ve piknik alanı mevcuttur. Bu alanlar serinlik ve bol yeşilliği ile insanları

 kendine çekmekte tatil günlerinde dolup taşmaktadır. Özellikle ilçe merkezinde “ Sevek çeşmesi “ doğal güzelliği ile büyüleyici bir ortama sahiptir. Bunun dışında Nabuhan çeşmesi , Hapyenk çeşmesi, Ağde çeşmesi bunlardan yalnızca birkaç tanesidir.

 

        Geçmişte insanların Allaha şükürlerini sunmak için yaptıkları tören ; günümüzde bir gelenek haline gelmiş İlçe de inanç turizmi açısından bir potansiyel yaratmıştır. Erdemli Mahallesinde bulunan ve halk arasında Şehan adı verilen türbe başında geleneksel olarak her yıl Temmuz ayının son Perşembe gününde halk bir araya gelir kurbanlar keserek bu günü kutsal bir gün olarak kutlarlar. Bu günde ilçeden ayrılmış bir çok insan ilçeye gelerek bu güne katılırlar. Aynı günde Mereto dağının zirvesinde bulunan iki ayrı ziyarete de insanlar gider ve kurbanlar keserler.

 

        Sağlık turizmi de ilçe de yerini bulmuştur. Yolüstü köyünde bulunan doğal maden suyu kaynağı Haziran ayından Ekim ayına kadar şifa arayan insanların umut kaynağı olmuştur. Özellikle böbrek hastaları yoğun olarak buraya gelmekte ve suyu içmektedir.

 

 
haberler