Ana Sayfam yap Sık Kullanılanlara Ekle İletişim
Sason Menü
 Tarihçe
 Coğrafya
 Ekonomi
 Turizm
 Harita
  Köyleri
 Nüfus
 Sosyal Faaliyetler
  Geçim Kaynakları
 Yöre Yemekleri
 Yöre Kıyafetleri
 Telefon Rehberi
 Resim Galeri

Reklam

Sason Linkler
 Sason Lisesi
  Sason Belediyesi
 Sason MEB
 Sason Kaymakamlığı
 Sasonspor
  Sason Gazetesi
 Sason YİBO
 Sason Yunus Emre
 Sason Devlet Hastanesi

Online İşlemler
 TTNET İşlem
 TTRehber İşlem
 İSKİ İşlem
 Doğal Gaz İşlem
 Bağ-kur İşlem
  Vergi İşlem
 SSK İşlem
 Tc Kimlik No
 Vergi No
  DGS İşlem
 KPSS İşlem
 ÖSYM İşlem
 MEB İşlem
  Üniversiteler
 Konsolosluklar
  Bakanlıklar
 Emniyet Müdürlüğü
 Hukuk ve Adalet
 Siyasi Partiler

Hakkımızda
  Hakkımızda
 Bize Ulaşın
 İletişim

Sason  Sosyal Faaliyetleri

 

 

 

İlçedeki folklor genel olarak çevre il ve ilçelerle benzerlik göstermesine rağmen bölgenin doğal yapısından kaynaklanan farklılıklar folklorik yaşama yansımıştır. Türküleri genellikle hareketli ve oynaktır. Oyunlar türküler eşliğinde oynandığı gibi; Tef, Dilsiz kaval, Bağlama eşliğinde de oynanır. Son yıllarda ilçe merkezi ve yakın yerleşim birimlerinde düğünler artık ekipler eşliğinde yapılmaktadır.

 

Yöre oyunları yaşam biçimi ile iç içe, adeta yaşam oyunlarla anlatılmış. Oyunlarda ya dayanışma vardır, ya da doğal şartlarla mücadele anlatılır. Veya düşmana saldırıyı geri çekilmeyi carılardırır.

 

En çok oynan oyunların başında:

 

Delilo : Oğlan tarafının kız evine gidişi carılardırılır.

 

Halay (Gövent): Dayanışma, şahlanma motifleri ile süslenen oyun, düşmana karşı alınan tavrı açıkça ortaya koyar.

 

Serhoşte (Çepik): Yöredeki kan davalarından esinlenerek oynan bu oyun, bazen sinerek, bazen takip, bazen de karşılıklı el vuruşarak güç deneme ve barışı carılardıran sevinme, kurtulmanın sevincini carılardırır.

 

Ağır Hava (Gırani): Kalabalık oyuncularla türküler söylenerek, ağır ağır giderek hareketlenen bu oyunla; hedefe emin adımlarla yönelişi sevinçte ve kaderde birliği simgeleyen çok güzel bir oyundur.

 

Üç Ayak (Sepe): Adından da anlaşılacağı gibi ayak hareketlerinin ön plana çıktığı bu oyunda; hamle yapmayı, geri çekilmeyi carılardıran hareketli türkülerin eşliğinde yapılarak oynanır.

 

Tek Ayak (Teşige): Erkekler tarafından oynanan gücü, kuvveti simgeleyen bu oyunda dayanıklılık ve denge ön plandadır. Çünkü el ele tutuşulup, ayağın biri kenetlenen kolların üstüne atılarak oynanan zor bir oyundur.

 

Papure (Hücum): Kadınlı erkekli türküler söylenerek oynanan çok hareketli bir oyundur. Hareketleri, koşuşturmalarıyla düşmana saldırıyı, baskı tazyik ve hareketleri, öbür oyunlarda da olduğu gibi kadınlı erkekli dışa karşı iç çekişmelerin unutulup, kaderde ve kıvançta birliğin simgelendiği bir oyundur.

 

Yukarıda oyun türlerini açıklarken hep birlik beraberlik motiflerinin ön plana çıktığını gördük. Örf ve adetlerine bağlı küçük bir yer olan ilçede yardımlaşma, zarar ziyanı birlikte giderme v.b. güzel adetlerin yanında ataerkil toplumsal yaşamın en belirgin şekli burada görülür.

 

Evlilikler genellikle görücü usulüyle olur. Kızların eşlerini seçmeye hakları pek yoktur. Aile reislerinin verdiği kararlar geçerlidir. Başlık paralarının çok alındığı ilçede evlilikleri başlık paraları belirler.

 

Evlilik yaşının 13-15 oluşu da yukarıda sayılan sebeplerin sonucudur. Bunun doğurduğu bir başka olumsuz sonuç da çok kadınla evliliktir. Hali vakti yerinde olanlar 2-3 defa evlenir. Buna çok sayıda çocuğu da eklersek bazı kırsal kesimlerde evlerde yer sofrası kurulduğunda düğün evini  andırır.

 

 

 
haberler