Ana Sayfam yap Sık Kullanılanlara Ekle İletişim
Sason Menü
 Tarihçe
 Coğrafya
 Ekonomi
 Turizm
 Harita
  Köyleri
 Nüfus
 Sosyal Faaliyetler
  Geçim Kaynakları
 Yöre Yemekleri
 Yöre Kıyafetleri
 Telefon Rehberi
 Resim Galeri

Reklam

Sason Linkler
 Sason Lisesi
  Sason Belediyesi
 Sason MEB
 Sason Kaymakamlığı
 Sasonspor
  Sason Gazetesi
 Sason YİBO
 Sason Yunus Emre
 Sason Devlet Hastanesi

Online İşlemler
 TTNET İşlem
 TTRehber İşlem
 İSKİ İşlem
 Doğal Gaz İşlem
 Bağ-kur İşlem
  Vergi İşlem
 SSK İşlem
 Tc Kimlik No
 Vergi No
  DGS İşlem
 KPSS İşlem
 ÖSYM İşlem
 MEB İşlem
  Üniversiteler
 Konsolosluklar
  Bakanlıklar
 Emniyet Müdürlüğü
 Hukuk ve Adalet
 Siyasi Partiler

Hakkımızda
  Hakkımızda
 Bize Ulaşın
 İletişim

Sason Geçim Kaynakları

İlçemiz coğrafi konumu,yeryüzü şekilleri ve iklim yapısı nedeni ile bu iki bal üretimi ve ceviz yetiştiriciliği büyük yer kazanmaktadır. İlçemizin simgesi haline gelmiş bu iki ürün  ekonomik açıdan ilçeye büyük katkıda bulunmaktadır.        

İlçemizde 2001 yılından bu yana hem ilçe tanıtımı hem de bu iki ürünün üretiminin artırılması için bal ve ceviz festivali düzenlenmiş ve bu gelenekselleştirilmiştir. Her yıl Ekim ayında bal ve ceviz festivali düzenlenmektedir. Festival boyunca çeşitli gösteriler yapılmakta, en güzel ve en kaliteli üretim yapan çiftçilere çeşitli ödüller verilmekte, resim sergileri yapılmakta, halk için eğlenceler düzenlenmektedir. 

ARICILIK

SASONDA ARICILIK

Yüzyıllardır gerek sağlık için geren günlük yenmek için Sason balın merkezi olmuştur. Doğal üretim alanları ile kaliteli bal elde edilen ilçemizde; ülke içinde oldukça rağbet görmektedir. Florasındaki çeşitlilik balında doğal olmasını sağlamaktadır. Ürünlerin kalitesi için ek bir madde verilmeden kaliteli ürün alınmaktadır. Farklı yayla ve vadileri ile değişik zamanlarda açan çiçeklere sahip florasına sahip ilçemiz balını da rahatlıkla pazarlayabilmektedir. Kaliteli balın bulunmasının zorlaştığı günümüzde Sason balı rahatlıkla alıcı bulabilmektedir.

Eski yöntemlerle yapılan arıcılık faaliyetleri azda olsa devam etmektedir. Karakovan denilen yöntemi kullanan üreticilerin balı daha rağbet görmektedir. İlçede yaklaşık 500 – 600 adet arasında kara kovan bulunmaktadır.

Geçmiş yıllarda üretimin azlığı taleplerin çok altında kaldığından 2001 yılından bu yana çiftçilere desteklemelerle yaklaşık 6000 kovan dağıtılmıştır. İlçe genelinde yaklaşık 10.000 kovan olduğu tahmin edilmektedir. Bu kovanlardan yıllık ortalama 30.000 kg bal elde edilmektedir. Elde edilen balın büyük çoğunluğu ilçe dışında Pazar bulmaktadır.

Halk arasında bal iki türlü beğenilir. Eğer hastaya götürülecekse siyah ( poleni bol) bal, hediye götürülecekse beyaz bal alınır. Sason gidilen ziyaretlerin en makbul hediyesi de baldır. Büyük illerden de özel olarak bal isteyen yığınla insan her sene sabırsızlıkla balın çıkmasını beklemektedir.

En kaliteli bal Ağustos ayında hasat edilen baldır. Bu mevsimin balında farklı yaylalara taşınmış kovanlardan elde ilk ballar toplanmakta ve ilçe getirilmeye başlanmaktadır.

Yapılan çalışmalar ve projeler Sason balının üretimini artırarak ilçe insanlarına iş olanakları hazırlanmaktadır. Pazar payına göre üretimi yeterli olamayan Sason  balı üretimi her geçen yıl artmaktadır. Üreticilerin bilinçlendirilmesi çalışmaları da üretimin artmasına yardımcı olmaktadır.

 Ceviz

        Ceviz ağaçlarının kapladığı dağlar ve vadiler Sason‘un geçmişten bu güne taşıdığı en büyük üretim değerlerinden biridir. Yapısı ve lezzeti ile evlerde önemli bir yer tutan Sason cevizi hem ilçe genelinde ve hem de dışarıda önemli bir yere sahiptir. Cevizin yeri onun ismini Sason’a verilmesinden de anlaşılmaktadır. Eski Sason “ Kâbilcevz” diye adlandırılmış ve böyle tanınmıştır. Halk arasında bu deyim halen kullanılmaktadır.
        Geçmiş yıllarda üretim faaliyetleri tam olarak takip edilememekteyken , günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte üretim daha bilinçli yapılıyor. Bu ürün kalitesini yükselterek daha verimli olmasını sağlıyor.

 

         İlçe genelinde eldeki verilere ortalama 10 ila 12.000 adet arasında ceviz ağacı olduğu bilinmekte ve bu ağaçlardan ortalama 150 – 200 ton arasında ceviz elde edilmektedir. Elde edilen cevizlerin % 10’u ilçe içinde geriye kalan kısmı da dışarıya gönderilmektedir. 

        Tür olarak oldukça dayanıklı bir yapıya sahip Sason cevizi kış aylarında ilçenin vazgeçilmez yemişidir. Hem yaş hem de kuru olarak oldukça dayanıklı olan cevizler için hasat mevsimi eylül ayında yapılır.

        Yüzyıllardır dağ köylerinin tek geçim kaynağı olan ceviz üretimi halen ilçe ekonomisi için önemli bir dinamiktir.

Sanayi: TEKEL Yaprak Tütün İşleme Tesislerini saymazsak, bu sektörde ilçemizde herhangi bir faaliyet olmayıp, küçük sanatkarlık konusu olarak marangoz ve kaynakçı atölyeleri yer almıştır.

 

SASON YAPRAK TÜTÜN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

 

Batman Merkez Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Sason Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü depo olarak 1960 yılında faaliyete başlamış, 1974 yılında işleme ünitesi devreye girmiştir.

Sason Belediye sınırları içerisinde Aşağı Mahallede yer alan işletme 16.436 malan üzerinde kurulmuştur.

 

 

ÜRETİM

İlçe merkezi ve köyler olmak üzere toplam 49 ünitede tütün ekim yapılmaktadır. 

Ekici sayısı 6710 olup yıllık ortalama40.000 adet balya tütün teslim alınmaktadır.

 

 
haberler